10 lutego 2006

Podstawy podstaw - no camera

Jak już zapewne każdy wie wynalazcą aparatu był Leonardo Da Vinci. Skonstruował on model camery obscurej - sześciościanu z dziurką na jednym z boków, przez którą wpadało światło i tworzyło odwrócony i pomniejszony obraz. Leonardo niestety nie umiał zarchiwizować tych obrazów. Dopiero w 30. XIX wieku Wiliam Henry Fox Talbot wynalazł materiał światłoczuły. Kładł on różne przedmioty na materiale światłoczułym, i tworzył pierwsze fotogramy. Fotogramy, czyli obrazy powstałe bez użycia aparatu fotograficznego.
Możemy podzielić takie obrazy na parę grup zależnych od metody uzyskania. Pierwszym jest Cliche-verre która polega ona na "ręcznym spreparowaniu swego rodzaju negatywu i potraktowaniu go jako graficznej matrycy do wykonywania odbitek na papierze światłoczułym". Fotogram powstaje on jak już wspomnieliśmy po zasłonięciu niektórych części materiału światłoczułego przedmiotami. Luminogram obraz powstaje poprzez działanie światła przepuszczonego przez różne dziwne materiały, rzeczy, np. firankę. Chemigram chemiczne uzyskanie pożądanych efektów.
Nie będę się rozpisywał nad tymi zagadnieniami dokładnie, po prostu odwołam wszystkich do google.pl lub do książki Zbigniewa Tomaszczuka "Świadomość kadru. szkice z estetyki fotografii". Pozycja godna polecenia każdemu.
Ten artykuł miał na celu przybliżenie metod uzyskania fotografii nie wydając ani złotówki na aparat :)

2 komentarze:

negatyw pisze...

http://www.pinhole.cz/en/pinholecameras/dirkon_01.html

Ciekawa sprawa :):):)

Rafał Budzowski pisze...

O dzizus! Zanim bym to zlozyl to hoho.... :) Nie mam reki do sklejania :P